Už blbě slyšíme, tak je kolikrát nápověda víc slyšet v hledišti než na jevišti, říká Jan Hraběta

9. září 2016

Spoluautorka Příběhů Jana Klementová s Bořivojem Pencem a Václavem Kotkem

Příběhy Divadla Járy Cimrmana, pokračování dokumentárního seriálu Zvuková kronika Divadla Járy Cimrmana, nás zatím zavedly do Příchovic, kde na sklonku 49. sezóny část souboru strávila víkend na nejrůznějších akcích vztahujících se ke geniálnímu všeumělovi. Zdeněk Svěrák nás tentokrát zavede spolu s Bořivojem Pencem a Janem Hrabětou do zákulisí tanvaldského kina JAS Járy Cimrmana těsně před představením hry „Posel z Liptákova“.

Michal Weigel s Robertem Bártou vysvětlují technické taje přípravy představení. „Je to hodně složité, protože je to kino. Museli jsme tu postavit světla, zvuk a je to pro nás složitější. A opona je kremační – to znamená, že trvá asi 10 minut, než se zavře,“ přibližují Weigl a Bárta.

[[audio]]

Poslechněte si Příběhy Divadla Járy Cimrmana 4

Vzhledem k tomu, že se jedná o dvě jednoaktové hry, tak má podle Zdeňka Svěráka každý tři kostýmy – on osobně civil, Standu a Smrtku, Bořivoj Penc civil, matku a barona atd. Přiznává, že se občas stane, že se nějaký kostým zapomene – buď se to vyřeší improvizací na místě, nebo se pošle do Prahy auto a v průběhu semináře stačí zapomenuté kostýmy dovézt. Ale je to občas napínavé.

Zdeněk Svěrák mezitím přešel ke klavíru. „Dělám si takovou sérii fotografií, jak Zdeněk hraje,“ říká Marek Šimon. Svěrák přiznává, že je ve skutečnosti ve hře na klavír samoukem. „Učil jsem se na harmoniku, čili pravou ruku jakž takž umím, ale levou vůbec, tak tam hraju jen oktávy,“ vysvětluje Zdeněk Svěrák. 

Když hrají nějakou hru, kterou hrají často, cítí herci před vystoupením místo nervozity radostné očekávání. V případě her, u kterých si nejsou tak jistí, razí heslo „musíme si pomáhat“. Občas některý z herců nápovědu potřebuje, ale jak říká Jan Hraběta, někteří už hůře slyší, a tak je někdy nápověda slyšet víc v hledišti než na jevišti.

autor: Vladimír Kroc, Jana KlementováVšechny články / zpět..