Jára Cimrman se vrací do Českého rozhlasu, společně oslaví padesátku českého velikána

31. srpen 2016

Český rozhlas Radiožurnál a Divadlo Járy Cimrmana dnes zahajují celoroční projekt Půlstoletí s Cimrmanem. Společně tak oslaví nejen padesát let od chvíle, kdy jméno největšího českého génia poprvé zaznělo v Českém rozhlase, ale hlavně jubilejní padesátou sezonu legendárního divadelního souboru. První zpráva o existenci Járy Cimrmana se objevila 16. září 1966 v pořadu Vinárna u Pavouka v Československém rozhlase. V tom samém roce pak bylo založeno Divadlo Járy Cimrmana.

„Divadlo Járy Cimrmana je obrovský kulturní a společenský fenomén. Proto jsme velmi rádi, že můžeme být jako hlavní mediální partner součástí oslav této neuvěřitelné padesáté sezony, a vrátit tak Cimrmana zpátky do rozhlasu, kde má své kořeny,“ říká šéfredaktor Radiožurnálu Ondřej Suchan. 

Spolupráci s Českým rozhlasem při oslavách oceňuje i herec divadla Václav Kotek, který je zároveň ředitelem Divadelní agentury ECHO zastupující Divadlo Járy Cimrmana.

„Jsem rád, že jsme získali silného mediálního partnera v podobě Radiožurnálu. Propojení divadla, kultury a veřejnoprávního rozhlasu je dané. Ať již osobnostmi, nebo tvorbou. Jsme rádi, že si připomeneme odkaz těch, kteří s námi již nejsou, a věřím, že si oslavy užijeme,“ věří herec. 

Radiožurnál také živě odvysílá slavnostní představení hry Cimrman v říši hudby z příchovického kina JAS, kterou vyvrcholí tanvaldské setkání „cimrmanologů“ z celé republiky. 

Do projektu Půlstoletí s Cimrmanem se ale postupně zapojí i další stanice ČRo. Například Dvojka vždy druhou neděli v měsíci odvysílá dvanáct her z repertoáru Divadla Járy Cimrmana, regionální stanice rozhlasu zase budou po celý rok sledovat výjezdy souboru do malých i velkých měst. 

Cimrman pomáhá 

Cimrman ale bude nejen bavit, ale i pomáhat. Nadační fond Českého rozhlasu ve spolupráci s Centrem Paraple, které dlouhodobě podporuje Zdeněk Svěrák, a s Nadačním fondem Slunce pro všechny, jež podporoval Ladislav Smoljak, vypsaly sbírku s názvem „Cimrman pomáhá“. 

Výtěžek z dárcovských DMS CIMRMAN, příspěvku na charitativní účet a prodeje sbírkových předmětů půjde na pomoc lidem se zrakovým postižením, s poškozením míchy a na podporu pacientů se speciálními potřebami. 

Fanoušci Járy Cimrmana mohou celý měsíc hlasovat v anketě o nejoblíbenější hlášku z her DJC. Tu vítěznou pak představí Zdeněk Svěrák přímo při oslavách 1. října.Všechny články / zpět..