Honza Hraběta musí být všude alespoň o hodinu dřív, říká Zdeněk Svěrák

6. září 2016

Radiožurnál je partnerem 50. sezony Divadla Járy Cimrmana, kterou soubor symbolicky zahájí 1. října - a kde jinde, než na Liptákovsku, tedy nedaleko Tanvaldu. V Liptákově, jak známo, byla doktorem Evženem Hedvábným v roce 1966 nalezena pozůstalost geniálního všeuměla. A v rámci pokračování Zvukové kroniky Divadla Járy Cimrmana se tam také podíváme.

[[audio]]

Ranní radiožurnál: Příběhy Divadla Járy Cimrmana 1

Cesta na sever skrz obec Držkov, tedy bránu Jizerských hor, je pro každého amatérského cimrmanologa na sedadle spolujezdce Zdeňka Svěráka a Bořivoje Pence nebo Jana Hraběty splněným snem. A je jedno, jste-li v posádce čistě orientačně označené „A“ či „B“.

Na cestu se s herci z Divadla Járy Cimrmana vydali i reportéři Vladimír Kroc a Jana Klementová. Herci jezdí pohromadě, ale jak říká Zdeněk Svěrák, někteří řídí raději sami – hlavně Jan Hraběta. „Honza je po tatínkovi baťovec, což znamená, že musí být všude alespoň o hodinu dřív,“ říká Svěrák.

Soubor má na cestách i určité rituály. „Třeba někdy zlobíme Čepelku, ale spolkl nám to jenom párkrát, a to tím, že děláme, že s ním nemluvíme,“ vypráví Zdeněk Svěrák. Jan Hraběta zase na Zdeňka Svěráka prozradil, že mu trvá moc dlouho, než se po představení v šatně převlékne.

Vladimír KrocVšechny články / zpět..