Nealkoholická vinárna U Pavouka

5. září 2016

Busta poničená při napařování klobouků

Z kroniky Vladimíra Kroce „Podzim s Járou Cimrmanem“:

Kořeny Divadla Járy Cimrmana je nutno hledat ještě dál v minulosti, než je premiéra první hry Akt. Jméno geniálního všeuměla zaznělo poprvé v nealkoholické vinárně U pavouka. To býval v šedesátých letech populární rozhlasový pořad proslulý mystifikací. Jára Cimrman v něm byl zprvu naivní sochař – samouk, občanským povoláním řidič parního válce.

[[audio]]

Jára Cimrman a jeho plastiky ve vinárně U pavouka; autor Vladimír Kroc

S myšlenkou založit divadlo přišel 29. října 1966 redaktor tehdy Československého rozhlasu Jiří Šebánek. Nápad předestřel Miloni Čepelkovi, Ladislavu Smoljakovi a Zdeňku Svěrákovi. „Ti všichni se tomu nejdříve srdečně zasmáli,“ jak později napsal Jiří Šebánek, „neboť návrh počítal s tím, že by měli v zamýšleném divadle také účinkovat. A k večeru, když už se rovina hladiny v přítomné láhvi takřka stýkala s rovinou dna, už střízlivě uvažovali o koupi opony.“

Tuto událost připomíná pamětní deska na domě v pražské Dykově ulici číslo 14. Poprvé o pozůstalosti geniálního všeuměla promluvil na vlnách rozhlasové stanice Praha jazzový skladatel vibrafonista Karel Velebný alias dr. Evžen Hedvábný 23. prosince 1966.

Aktéři rozhlasové nealkoholické vinárny U pavouka byli základem tehdejšího souboru. „Miloně Čepelku, naši hereckou hvězdu, jsme tenkrát ani nepovažovali za herce. Působil tam jako tajemník Společnosti pro rehabilitaci osobnosti a díla Járy Cimrmana, řídil sérii přednášek a předával slovo. Tehdy jsme vůbec netušili, co v něm je,“ vzpomíná Zdeněk Svěrák.

Mezi zakládající členy kromě Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka patřili dále Jiří Šebánek a Vojtěch Unger, oba z Československého rozhlasu, Karel Velebný a Jiří Trtílek.

Vladimír Kroc, 2007Všechny články / zpět..