Jak se daří cimrmanovým univerzálním kompasům?

1. červen 2017

Pamětní mince s kompasem Járy Cimrmana už měsíc cestují po Evropě. Úkoly mají různé. Některé putují jen tak, jiné mají svůj cíl a několik se chce dostat kolem zeměkoule do Českého rozhlasu. A že nezůstaly v teple Žižkovského divadla Járy Cimrmana? Přesvědčte se sami!

První trojici geocoinů vyslali příznivci geocachingu na cestu kolem světa z pražského Divadla Járy Cimrmana při listopadovém megaeventu Génius český. Následovaly 4 mince z budovy Českého rozhlasu. Mince poputuje z budovy Divadla Járy Cimrmana do budovy Českého rozhlasu, ale kolem světa,“ vysvětluje Aleš Tvrdek.

A jak tedy mince budou cestovat? To objasňuje další z organizátorů Zdeněk Hájek: „Kdo ji nalezne, vyzvedne ji, napíše, že si ji vzal, jede někam dál a tam ji zase uloží – buď do cache, nebo ji může předat kamarádovi.“ Geocaching je hra na pomezí sportu a turistiky. Její hráči hledají za pomoci navigace GPS v přírodě ukryté schránky, o nichž předem znají jejich zeměpisné souřadnice. Schránek neboli keší (z angl. cache) je několik druhů a jejich odhalení je tedy různě obtížné.

Základní myšlenkou geocachingu je propagace turisticky atraktivních míst prostřednictvím umisťování schránek. Na začátku května 2000 ohlásil tehdejší americký prezident Bill Clinton zrušení takzvané selektivní dostupnosti GPS, která pro obyčejné uživatele určování polohy uměle znepřesňovala, a to až o 100 metrů. Úřady se totiž bály zneužití geolokačního systému.

Den poté natočil Dave Ulmer z Beavercreeku v Oregonu video, ve kterém dává do černého plastikového kyblíku několik věcí – diskety, CD, videokazetu, několik dolarů, plechovku s jídlem, malý diktafon a dopis. Ten obsahoval výzvu, aby se lidé zapsali, něco si vzali a výměnou přidali do kyblíku něco svého. A tímto principem se skryté schránky, takzvané keše, řídí dodnes.

Spojení Járy Cimrmana a geocachingu není náhodné. Podle zástupců České asociace geocachingu je totiž právě největší český génius praotcem této činnosti – i když ji původně založil s jiným záměrem. Jak dlouho budou mince do Českého rozhlasu putovat a jestli vůbec dorazí, není vůbec jisté. Podle Václava Kotka by se ale Cimrmanovi tento nápad velmi líbil, protože byl sám světoběžníkem.Všechny články / zpět..