Jak vzniklo Dobytí severního pólu? „Byla to taková klukovina, bavili jsme se tím,“ vzpomíná Zdeněk Svěrák

29. září 2016

1. ledna 1985 měl premiéru film režiséra Ladislava Smoljaka Rozpuštěný a vypuštěný a v dubu téhož roku bylo uvedeno severské drama Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem. V té době přibyl do souboru Bořivoj Penc. Pamatuje si naprosto přesně, kdy se seznámil se Zdeňkem Svěrákem. Vzpomínal v roce 2007: „Známe se od prvního září 1942 od 8 hodin ráno, kdy jsme přišli spolu do jedné třídy.“

[[audio]]

Jak do souboru přišel Bořivoj Penc? autor: Vladimír Kroc

A co se týče divadla, tak jednou se Zdeňkem Svěrákem seděli ve vinárně, a on mu nabídl, zda by si chtěl zahrát. „Měl jsem velkou trému, strach, protože jsem nikdy veřejně nevystupoval. Moje první představení bylo v Braníku, hrál jsem v Hospodě na mýtince studenta Cimrmanologie,“ vzpomíná.

Ve stejném, třiaosmdesátém roce se poprvé na jevišti objevil i technik Genadij Rumlena. Narodil se v roce 1950, vyučil se soustružníkem. V Divadle Járy Cimrmana pracoval jako technik od roku 1976. „Dělal jsem kulisáka v divadle, jinak jsem byl zaměstnaný v Městském muzeu v archeologickém oddělení,“ říká.

A jak přišel ke svému méně obvyklému jménu? Jeden z mých dědečků, Rumlena, byl divadelní ochotník a rusofil, a jeho otci dal jméno Genadij, ten byl ale ještě křtěný Václav. „U mne na to křtění zapomněli,“ vzpomíná.

K Cimrmanům ho přivedl Honza Kašpar, přišel na vojnu do Berouna rok po něm, tak sezačal motat kolem divadel, nejdříve spíše po nocích a po barech.

Tady se nám to začíná pěkně řetězit – možná si vzpomenete, že Jana Kašpara přivedl zase současný manažer divadla Václav Kotek. Shodou okolností i on začínal hrát v roce 1983. A víte, kdy vzniklo severské drama Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem 5. dubna 1909?

Představení mělo předpremiéru 17. října 1985 v Brně. „Navrhl jsem, abychom napsali hru, ale nemyslel jsem hned Dobytí severního pólu. Říkal jsem Zdeňkovi, že by se mi líbila hra, která by se odehrávala v zimě na sněhu a lidé by tam nějaký čas chodili v lyžích po jevišti. A Zdeněk řekl: Dobytí severního pólu,“ vzpomíná Ladislav Smoljak.

A Zdeněk Svěrák dodává: „Při psaní musíte něco prostudovat – dozvěděli jsme se, kdo tam chtěl jít a kdo tam došel… Při tom jsme si uvědomili, že když tam dojdete, na sever, tak není jiná cesta než na jih. Byla to taková klukovina, bavili jsme se tím.“ A kdybyste dnes potkali jednoho ze zakladatelů Divadla Járy Cimrmana herce Miloně Čepelku, nezapomeňte mu poblahopřát, právě dnes totiž slaví osmdesáté narozeniny!

 Všechny články / zpět..