Kampak se nám ti čerchmanti schovali? Neschovali se, děti, umřeli! Takhle vznikla pohádka Dlouhý, široký a krátkozraký

21. září 2016

V dnešním díle Zvukové kroniky Divadla Járy Cimrmana, která vznikala před více než deseti lety, se ve vzpomínkách Ladislava Smoljaka a v citacích z deníku Zdeňka Svěráka vracíme do let 1973 a 1974.

V roce 1974 u dětí propadla pohádka Divadla Járy Cimrmana Dlouhý, široký a krátkozraký, vznikla vlastně na příkaz. „Bylo nám doslova přikázáno, že musíme napsat další text, protože Reduta byla dílna a mají vznikat nové věci,“ vzpomíná Zdeněk Svěrák. 

[[audio]]

audio: Kampak se nám ti čerchmanti schovali? Kronika Vladimíra Kroce

Proč se ale společně s Ladislavem Smoljakem rozhodli pro tento žánr? „Střídali jsme žánry, a když jsme si říkali, co dál, tak jsem si uvědomili, že nám chybí pohádka,“ dodává Ladislav Smoljak. Tehdy si říkali, jak bude krásné, když uvidí Miloně Čepelku v růžových kalhotkách prince s čepičkou a peřím na hlavě.

Zkoušky pohádky probíhaly v atmosféře smrákání nad Redutou – v případě, že by u příležitosti ztráty provozovny došlo k likvidaci divadla, chtěli, aby se nikdo neoháněl tím, že už stejně nic nového neprodukují. „Proto jsme první čtyři představení pohádky uvedli ještě v závěru sezony 1973-1974,“ čte ze svého deníku Zdeněk Svěrák. 

Zachránilo je Divadlo Na zábradlí 

Byla to poslední premiéra v Redutě, divadlo muselo přejít pod agenturu Pragokoncert, ta přebírá i dekorace, rekvizity a kostýmy. „Řekli nám, že se pro nás nic nemění, jenom budeme mít jiného provozovatele, ale byla to taková past,“ vysvětluje Zdeněk Svěrák. 

Tehdy si řekli, že nesmějí přestat hrát, protože jakmile by se roznesla fáma, že Cimrmany zakázali, tak je opravdu zakáží. Bez kulis, kostýmů a rekvizit divadlo vystupuje na alternativních scénách - v Divadle v Řeznické a na vysokoškolských kolejích. 

Pak je zachránil ředitel Divadla Na zábradlí pan Vodička, který kostýmy z Reduty vzal, uskladnil je Na zábradlí a nabídl jím týden hraní. „Tím jsme se zlegalizovali,“ dodává Zdeněk Svěrák.Všechny články / zpět..