Údolí hříchů nebo idylická roubenka. Takhle trávili prázdniny členové souboru Divadla Járy Cimrmana

11. září 2016

Vyšetřování ztráty třídní knihy, zdroj: Žižkovské divadlo Járy Cimrmana

Zajímá vás, jak trávili někteří členové souboru Divadla Járy Cimrmana divadelní prázdniny? Tak třeba Zdeněk Svěrák z části pracovně – natáčením filmu Po strništi bos podle vlastního scénáře a v režii syna Jana Svěráka. Za některými dalšími jsme se vydali buď domů, do idylické roubenky nebo do penzionu na dovolenou.

S Petrem Bruknerem, který pamatuje samotné začátky divadla před půlstoletím, jsme se sešli na pražském Haštalském náměstí, o kterém mluví jako o magickém místu – pracoval tam totiž 18 let. 

[[audio]]

Ranní radiožurnál: Jak trávili členové souboru Divadla Járy Cimrmana prázdniny? A jak se chystají na 50. sezonu?

A na co myslí před startem 50. sezony divadla? Především nepřemýšlí nad tím, kdy soubor skončí. „Zdeněk říkal, až na nás lidi nebudou chodit, a já mu řekl, až my nebudeme chodit,“ usmívá se. A zároveň vypráví, jak si členové souboru slíbili, že pokud vydrží, už nebudou veřejně vystupovat a částečně si budou pamatovat texty, tak se jednou za měsíc sejdou u někoho v bytě a zahrají si.

Z Prahy jsme vyrazili za nejmladším stálým členem souboru – Pavlem Reidingerem. Bydlení ve staré roubence vypadá idylicky, a jak přiznává, občas se něco rozpadne, někde se udělá díra, která se musí zacpat, aby nefoukalo. 

A co se týče 50. sezony, tak tu nijak neprožívá, i když to podle něj bude asi trošku blázinec. „Musíme nazkoušet nějaký den D,“ připomíná. 

Snad to ve zdraví přežijeme, přeje si Genadij Rumlena 

Na 40 sezon strávil v Divadle Járy Cimrmana Genadij Rumlena, kterého jsme vyrušili na dovolené v kraji Oty Pavla. „Nacházíme se uprostřed Křivoklátských lesů. Tohle údolí se jmenuje Údolí hříchů a měla by tady být nejstarší trampská osada,“ vysvětluje. 

V květnu oslavil 66. narozeniny – zakladatelé divadla jsou ale o něco starší, a tak ti mladší jsou podle něj takoví obstarší benjamínci. „Výhodou je, že nás připravovali na stáří. Protože jak měli dvacetiletý předstih, tak s nimi prožívám ty jejich choroby, takže jsem vždy věděl, co mne čeká,“ vzpomíná. 

A protože je vděčný za každou sezonu, tak na tu 50. je lepší nemyslet. „Když se před prázdninami rozcházíme, tak si přejeme, abychom se po nich zase ve zdraví sešli. A ne vždy se to povedlo,“ upozorňuje. Teď ale bude podle něj výjimka – oslavy 50 let budou hektické. „Doufám, že to ve zdraví přežijeme,“ dodává. Všechny články / zpět..